Tarayıcınız JavaScript! desteklememektedir.

Web Tasarim Nedir? Web Tasarim Hakkinda Bilgi

Bir web sitesi tasarimi nasil yapilir? Tasarim yapmanin zorluklari var midir?  

Tabi akliniza bunlar gibi daha bir çok soru gelebilir.Simdi web tasarimi yapmak için web tasarim ve programlama okumak zorunda degilsiniz. Okursaniz isiniz biraz daha basit olur.Ama okumak istemeyip de bir web sitesi yapmak isterseniz bunun için internette videolar,makaleler vs. dersler bulunmakta.Bu dersleri izleyerek veya okuyarak bir web sitesinin nasil kodlandigini,yazildigini bu tarz derslerden ögrenebilir ve sizde bir web sitesi tasarimi yapabilirsiniz.

Tasarim kismi aslinda çok zor degildir.Biraz hayal gücü ve biraz yaraticilik bu is için yeter. Site tasarimlarini yaparken aklinizda bir taslak varsa bunu yapabilir ya da tasarimi nasil yaparim diye  düsünüyorsaniz, bunun içinde internetteki web sitelerini dolasip oralardan tasarim konusunda fikir sahibi olabilirsiniz.Eger ben tasarimla ugrasmak istemiyorum diyorsaniz yine internette hazir tasarimlar da mevcut. Hazir web sitesi sablonlari (web tasarim sablonlari) yeni bir web sitesi olusturulurken mükemmel bir araç olabilir.Çünkü bu sablonlari kullanirsaniz site daha hizli biter. Tabi bu hazir tasarimlarin bazilari ücretlidir. 

Ama benim düsüncem sitenizin size özel bir tasarimi olsun,o tasarimdan baska sitelerde olmasin,bence kendiniz kodlayin.Hem hazir tasarimlara nazaran sizin yaptiginiz tasarimi istediginiz gibi yönetip,degistirebilirsiniz.Yaptiginiz site tasariminin en önemli faktörü ise sitenizin responsive yani mobil ekrana uyumlu bir tasarim olmasi gerekir.Çünkü google'da sitenizin üst siralara çikmasini isterseniz sitenin responsive (mobile uyumlu) durumunu  google kontrol eder ve mobile uyumlu ise biraz daha üst siralara çikmasini saglar.Siteyi responsive (mobile uyumlu) yapmak çok da zor degildir.

Bunun için internette hazir  kütüphaneler var.Mesela bootstrap kütüphanesi en çok kullanilan bir web tasarim kütüphanesidir. Çünkü bootstrapla responsive bir tasarim yapmak çok basittir.Bu kütüphanenin içerisinde ki hazir kodlar sayesinde sitenin tasarimini mobil ekrana uyumlu yapip daha mükkemmel olmasini saglayabilirsiniz.Bu tasarim hem kullanici için,hem de sizin için iyi bir durum teskil eder.

Biraz ipucu vermek isterim size.Sakin sitenizde arka plan müzigi,kayan yazilar, kayan resimler,otomatik açilan pencereler gibi degisik animasyonlar eklemeyin.Çünkü bunlar sitenizin performansini düsürür,bu durum da hem sizin için,hem de kullanici için hos bir  durum olmaz.Sizde iyi tasarimlar için bu dediklerimi dikkate alirsaniz sizin de iyi bir tasarima sahip siteniz olur.