Tarayıcınız JavaScript! desteklememektedir.

SEO Analiz Hatalari ve Çözümleri 1

SEO Analiz Hatalari ve Çözümleri 1

Inceleyecegimiz bilgiler Site Analyzer üzerinden olusturulan raporlar üzerine degerlendirilmistir. 

Page Title Hatasi:
Hata: The page title is too short.
Çözüm: Sayfamizin baslik etiketidir. Varsayilan deger araligi 55-65 karakter arasindadir. Önerilen karakter uzunlugu ise 65 karakterdir. Sayfanizin basligini 65 karakter kullanmaniz Google açisindan dogru kabul edilmektedir.

Meta Description Hatasi:
Hata: Meta description is missing!
Çözüm: Sayfamizin arama motorlari tarafindan basligin alt kisminda, sitemizin özet bilgisinin gösterildigi etikettir. Bu etiketi 140-170 karakter arasinda kullanmaniz gerekir.

Meta Robots Hatasi:
Hata: Meta Robots missing!
Çözüm: Bu etiket sitemizin hangi sayfalarinin arama motoru tarafindan taranip indekslenebilecegini ve hangi sayfalarimizin arama motoru tarafindan taranmayip indekslenmemesini saglayan etikettir.  Noindex etiketi sayfanin dizine eklenmesini engeller. Nofollow etiketi ile belirli sayfadaki linkleri ya da belirleyeceginiz tek bir linki izleme etiketidir.

Robots.txt Hatasi:
Hata: The robots.txt file does not exist.
Çözüm: Robots.txt dosyasi sitenin ana dizininde bulunmasi gereken ve Google botlarinin siteyi ziyaret ettiklerinde nereye girip, nereye girmeyeceklerini gördükleri çok önemli bir kilavuz dosyadir. Bu sorunu çözmek için robots.txt dosyasi olusturup, sitenizin ana dizinine yükleyin. Dosyanin kullanim sekilleri asagida ki gibidir;

User-agent: *
Allow: /


Üst satirda gördügünüz "*" sembolünün anlami Google basta olmak üzere tüm arama motorlari tarafindan indekslenebilecegini göstermektedir. Eger ki tüm sitenizin indekslenmesini istiyorsaniz robots.txt dosyasini yukarida ki gibi iki satirlik kodla hazirlayip sitenizin ana dizinine yüklemeniz yeterlidir.

SiteMap Hatasi:
Hata: Sitemap is not defined in the Robots.txt file.
Çözüm: Sitemap sitemizde yayinladigimiz tüm içeriklerin linklerinin bulundugu .xml uzantili bir dosyadir. Google tarafindan ve diger arama motorlari tarafindan sayfanizdaki linklerin listesi olarak kabul edilir. Sitemap.xml dosyasini hazir alt yapili Wordpress, Joomla vb. sistemler kullaniyorsaniz ücretsiz eklentilerle ya da ücretsiz online sitemap olusturma islemi yapan https://www.xml-sitemaps.com/ sitesi üzerinden hizlica olusturabilirsiniz. Olusturdugunuz dosyayi sitenizin ana dizinine yüklemeniz ve sonrasinda robots.txt dosyaniza "Sitemap: http://www.alanadiniz.com/sitemap.xml" satirini eklemeniz yeterli olacaktir. 

WWW 301 Yönlendirme Kodu Hatasi:
Hata: The URL doesn't redirects with or without www.
Çözüm: 301 yönlendirme kodu uzun uzadiya detayli bir sekilde anlatilacak bir konudur. Bu konuyu ayrica bir makalede detayli bir sekilde açiklayacagiz. Ancak burada sadece Google tarafindan istenen www 301 yönlendirmesinin nasil yapilacagini anlatacagiz. Google sitemizi indekslerken "yazilimhocasi.net" ya da "www.yazilimhocasi.net" olarak indeksleyebilir. Ve bu hem Google algoritmasina uygun degildir, hem ziyaretçilerin kafasini karistirabilir hemde sizin indeks sayinizi dogru takip etmenizi önler. Bu sorunu çözmek için hostinginize ait plesk, cpanel vb. panelinizden sitenizin basinda www. olarak mi yoksa www. olmadan mi yayinlacagini düzenlememiz gerekiyor. Eger panelimizde böyle bir özellik yok ise, Linux sunucular için .htaccess , Windows sunucular için ise web.config dosyasi üzerinden bu islemi gerçeklestirebiliriz.

Text/code Ratio Hatasi:
Hata: Text/Code ratio is too low.
Çözüm: Içerik kod oraninda sayfanizin içeriginin %25 in altina düsmemesi gerekir. Bu içerigi arttirmak için javascript dosyalarinizi küçültmeli, table yerine div kullanilmali, sitedeki resimlerin css kaynakli kullanilmasi, fazla etiket kullanmaktan kaçinilmali, inline css ve inline javascript minimuma indirilmeli ya da hiç kullanilmamali ve tabii ki site içerisine dogal içerik girilmeli.

Title Coherence Hatasi:
Hata: Keywords used in Page Title does not appear in most used keywords in body.
Çözüm: Sayfa basliginda kullandiginiz kelimelerin, site içeriginde en çok kullandiginiz anahtar kelimelerle iliskili olmasi gerekiyor. Içeriginizi ve site basliginizi optimize etmelisiniz.

Charset Hatasi:
Hata: Charset header is missing.
Çözüm: Charset sitemizin dil kodlamasinin gösterildigi etiketlerdir. Bu etiketlerin dogru girilmemesi SEO çalismasinda sizi baya bir zor duruma sokabilir. Örnek Charset kodu asagida ki gibidir. 
<!DOCTYPE html> <!DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.0 Transitional//EN" "https://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-transitional.dtd">
<html xmlns="https://www.w3.org/1999/xhtml" lang="tr-TR">
<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=UTF-8" />

Table Design Hatasi:
Hata: Tables used on your site!
Çözüm: Yeni nesil web sitelerinde tablo etiketlerine yer yok, tüm tablo etiketlerinizi kaldirip yerine div etiketlerini eklemeniz gerekiyor.

Scannable Email Address Hatasi:
Hata: Some email addresses have been found in the page.
Çözüm: Sitenizde açik olarak e-posta adresleri botlar tarafindan sitenizden çekilmekte ve spam mailing gruplarina eklenmektedir. Bunu engellemek için sitenizde link seklinde mail adresinizi paylasmamaniz gerekmektedir.

Bir diger yazimizda bunlardan farkli SEO Analiz hatalarinin çözümlerini inceleyecegiz.

 Bu Makaleye Yapılan Yorum Sayısı : 0

Sende Yaz

Aşağıdaki bölümleri doldurarak bu makaleye yorum yapabilirsin.