Tarayıcınız JavaScript! desteklememektedir.

Kullanilmasi Gereken En Iyi Seo Araçlari

Kullanilmasi Gereken En Iyi Seo Araçlari

1- Google Search Console

Bildiginiz gibi Google Search Console ilk hizmete girdigi zaman Google Webmaster Araçlari ismiyle hizmet vermekteydi. 2015 yilinin Mayis ayinda degiserek suan ki ismi olan Google Search Console ismini aldi.

Bu ücretsiz araç Google tarafindan saglanmakta ve mutlaka kullanilmasi gereken bir araç olarak öne çikmaktadir. Sitenizi Google üzerinde sahiplenmek için kullanmaniz gereken araçtir. Hemen hemen temel prensipleri destekleyen uygulamada, sitemap.xml ve robots.txt dosyanizin, eklemesini, dogrulamasini ve sorgulamasini yapabilirsiniz. Bununla birlikte sitenizin mobil uyumlu olup olmadigini, mobil uyumlu haliyle hangi hatalarini verdigini görebilirsiniz. Bir diger özelligi ise link insaanizi kontrol edebilir, hatali linklerinizi görüntüleyebilirsiniz.  Son öne çikan özelligi olarak ise Google Analytics ve diger Google ürünleri arasinda baglanti kurmanizi saglamasini gösterebiliriz.

2- Google Analytics

Bu ücretsiz sunulan araç isminden de anlasildigi üzere yine bir Google ürünü. Bu araci kisaca özetlemek gerekirse sitenizin ziyaretçilerini ve dönüsümlerini takip etmeniz için olmazsa olmazdir.

Google Analytics ile içerik analizi, sosyal medya analizi, mobil analiz, dönüsüm analizi ve reklam analizi yapabilirsiniz. Ziyaretçilerin sitenizi ne siklikta kullandigi, sitenize nasil ulastigi ve sitenizi tekrar ziyaret etmeleri için neler yapmaniz gerektigi konusunda size detayli inceleme ve raporlar sunar.

3- Bing Webmaster Tools

Bu araç Microsoft tarafindan gelistirilen temel prensip olarak Google Search Console ile neredeyse ayni özellikleri tasimaktadir. Hatta çesitli analiz raporlarina bakildiginda öne çikan taraflari da var denebilir.

Bing Webmaster Tools ile siteniz hakkinda analizleri derinlestirerek çok daha detayli verilere sahip olabilir, kullanicilarin sitenize geldikten sonraki tüm davranislarini inceleyebilirsiniz. Bu araci da mutlaka kullanmanizi tavsiye ediyoruz.

4- Google Adwords Keyword Planner

Türkçe bilinen adiyla Google Anahtar Kelime Planlayici temel prensip olarak Adwords kullanicilarini hedefleyen bir araç olmasina ragmen SEO uzmanlari tarafindan oldukça sik kullanilan bir araç olma özelligine sahiptir.

Bu araç ile analizini yapacaginiz anahtar kelime ya da anahtar kelime öbeklerinin arama hacmini belirleyebilir ve yeni anahtar kelime önerileri alabilirsiniz. Bu araç Google' in tüm üyelerine ücretsiz sundugu bir araçtir. Özellikle yeni site açtiysaniz ve hangi anahtar kelimeleri seçeceginizi belirlemek konusunda soru isaretleri yasiyorsaniz bu araci mutlaka denemelisiniz.

5- Yandex Metrica

Son bir kaç yilda sektörde kendi adini duyurmaya baslayan Yandex ile birlikte SEO dünyasina giris yapmis, yayin hayatina basladigi tarih Bing ile ayni zamanlara denk gelse de ülkemizde 1-2 yildir kullanilmaya baslanmistir.

Yandex Metrica ile sitenizi Yandex arama motoruna kayit yaptirabilir ve sitemap.xml, robots.txt dosyalarinizi ekleyebilir, görüntüleyebilir ve hata varsa bunlari gözlemleyebilirsiniz. Diger bir çok özelligi Google Search Console ve Bing ile ayni diyebiliriz. 

6- Site Analyzer

Internet üzerinde onlarca belkide yüzlerce SEO Analiz araci bulunmaktadir. Ancak bu analiz sitelerinin neredeyse çogu ayni siteden verileri çekmektedir ve eski Google algoritmasina göre hazirlanmistir. O nedenle size sundugu analiz sonuçlari gerçegi yansitmaz. 

Ancak Site Analyzer isimli araç Google' in son algoritmasi ile uyumlu analiz raporlari ile sizlere en dogru bilgileri vermektedir. Kisaca bahsetmek gerekirse Site Analyzer sitenizi Seo ve Içerik, Tasarim, Güvenlik, Performans ve Kullanilabilirlik olarak bes ayri baslik altinda incelemektedir. Içerik kod oraninizdan, sayfa içi linklemenize, resim etiketlerinizden, sunucu ve sayfa hiziniza, güvenlikten mobil uyumluluga kadar tüm kriterleri ayri ayri inceleyerek size net veriler sunar. Yapilan hatalarin nasil düzeltilmesi gerektigi konusunda sizi bilgilendirir. 

Bununla birlikte bir diger önemli özelligi ise sitenizi "Crawls" eder, yani sitenizi arama motorlarinin gözünden detayli bir sekilde inceler. Size tüm sayfalarinizin detayli incelemesini sunar, sayfa basliklarinizi, meta açiklamalarinizi, h1 etiketlerinizi ve içeriklerinizin sitenizde kaç defa tekrar ettiginin raporunu sunar. 


Bu araç diger araçlarin aksine sadece indeks sayfanizi degil, sitenizde ki tüm içerigi inceleyip rapor olusturur. Web siteniz üzerinde kullandiginiz anahtar kelimelerinizi, kod içerik oraninizi görebilirsiniz. Bu araç 3 gün ücretsiz deneme hesabi sunmaktadir. Bu 3 günlük deneme süresi boyunca 1000 adet SEO Analizi yapabilirsiniz.

Bir sonraki yazimizda daha farkli SEO araçlarinizi analiz edecegiz.

 Bu Makaleye Yapılan Yorum Sayısı : 0

Sende Yaz

Aşağıdaki bölümleri doldurarak bu makaleye yorum yapabilirsin.