Tarayıcınız JavaScript! desteklememektedir.

SQL Veritabanlari

SQL Veritabanlari

Merhaba Arkadaslar,

Veritabani, gelistirmekte oldugumuz uygulama için olmazsa olmazimiz diyebiliriz. Hangi veritabanini kullandigimiz müsteri için çok fazla önem tasimasa da biz gelistiriciler için büyük önem tasimakta. 

Veritabanlarinin bazi Keyword'leri farkli olsa da syntax'lari hemen hemen ayni. Zaten SQL'in en büyük avantaji, konusma diline çok yakin olmasi. Birazcik Ingilizce bizi kurtariyor SQL ögrenirken:)

Yazilima yeni baslayan arkadaslar dert yanar SQL'den ama zaman geçtikçe en çok keyif aldiklari bölüm yine veritabanlari oluyor.

SQL(Structured Query Language) Yapilandirilmis Sorgu Dili anlamina gelmekte. 

Günümüzde kullanilan veritabanlarini siralamak istesek;

  • Microsoft Sql (MSSql) Transact SQL
  • Oracle Sql (PlSql) Procedural Language SQL
  • Open Sourse (MySql)
  • IBM (SQL)
  • Sybase
  • PostgreSQL
  • Firebird
  • Access

Seklinde bu siralama devam edecektir. 

.NET Framework ile uygulama gelistirenler için bunlarin içerisindeki favori kuskusuz MSSql.
PHP Uygulama gelistiricileri için MySql.
Java Uygulama gelistiricileri için PlSql.
Bazi özel uygulamalar için IBM(SQL).

MySql hariç diger 3 SQL'de bagli bulunduklari firmalar tarafindan gelistirilmekte, MySql ise Open Source (Açik Kaynak Kodlu) bir uygulama oldugu için, gerek gönüllü gerekse ücretli çalisan gelistiriciler tarafindan gelistirilmekte. 

Hangi veritabanini kullanmaliyim?

Gelistirdigimiz projeye, sunucuya, imkanlara göre degisir. .NET Projeler için MSSql, PHP Projeler için MySql, Java Projeler için PlSql her ne kadar bagdastirilmissa da ben bu konuda biraz farkli düsünüyorum. .NET ile gelistirdigim bir uygulama da MySql kullanmam benim için herhangi bir sorun teskil etmez. 
MSSql Veritabani barindirma ücretleri ile MySql barindirma ücretlerinin farkini göz önünde bulundurursaniz Veritabani fanatikligi yapmazsiniz :)

Veritabanini nerede barindirmaliyim?

Maddi imkaniniz müsaitse, kesinlikle CLOUD. Azure ya da Amazon'un sunuculari gerçekten çok iyi ama fiyatlari da ayni derecede yüksek. 
Eger maddi imkaniniz müsait degilse kendi sunucunuzda, kiraladiginiz hostingde vs. barindirabilirsiniz.
Neden kesinlikle CLOUD dedigimi merak ediyorsaniz...
Artik fiziksel alanlar çok tercih edilmiyor, gerek güvenlik gerekse performanstan dolayi. CLOUD tam bu noktada devreye giriyor, gerek performans gerekse güvenlik açisindan bütün problemleri ortadan kaldiriyor. Düsünsenize, veritabaniniz Microsoft'un sunucularinda barindiriliyor. Eminim ki bu fiziksel sunucuda barindirilmasindan çok daha güvenlikli.Bu Makaleye Yapılan Yorum Sayısı : 0

Sende Yaz

Aşağıdaki bölümleri doldurarak bu makaleye yorum yapabilirsin.